Dan Gîrtofan a câștigat Romania Winter Rally

Romania Winter Rally, prima etapă a Campionatului Național de Raliuri Betano, cursa desfășurată week-end-ul trecut pe zăpadă, în județul Covasna, a fost câștigată de dublul campion național Dan Gîrtofan. Echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza pe Skoda Fabia R5 a fost cronometrat pe cele șase probe speciale cu timpul de 0oră, 20 min 04 sec 4/10, potrivit site-ului Federației Române de Automobilism Sportiv. Frații Norbert și Francesca Maior pe un Peugeot 106, s-au clasat pe locul doi la general, iar podiumul a fost completat de fiul lui Dan Gîrtofan, Andrei, alături de Doru Vraja pe Subaru Impreza N15. Cele șase probe speciale, două în prima zi și patru în cea de-a doua zi, au avut o lungime totală de 109 kilometri. La startul Romania Winter Rally s-au aliniat 36 de echipaje, dintre care 9 internaționale. Etapa a doua a campionatului va fi Raliul Brașovului, programat pe 26 și 27 martie. La această întrecere vor participa și cei mai titrați piloți argeșeni de raliuri, care, din diverse motive au absentat de la Covasna. Iubitorii motorsportului îi vor putea vedea la start pe vicecampionul național Vali Porcișteanu, dar și pe Cristian Dolofan, proprietarul echipei DTO Rally Team.