Victorie cu CSM Tg. Jiu 82 – 67

FC Argeș a obținut o victorie clară în ultimul meci din acest an în fața propriilor fani, învingând pe CSM Tg. Jiu cu scorul de 82-67. Formația piteșteană ajunge la a 9-a victorie în campionat și va juca etapa viitoare la Cluj, pe terenul singurei echipe neînvinse până acum în Liga Națională de Baschet Masculin. În afară de primul sfert început cu un run de 7-0 și continuat execrabil, FC Argeș nu a avut emoții în fața echipei la care au evoluat doi foști piteșteni, Porter Troupe și Titus Nicoară. Pe fondul unor ratări exasperante la aruncările de la distanță (doar 1 din 9 reușită), oaspeții au preluat conducerea la jumătatea primului sfert și au terminat în avantaj primele 10 minute (13-19). Situația s-a reglat rapid, încă din startul sfertului secund, când „vulturii” au reușit un run de 10-0. Jeremic a contribuit decisiv la această revenire de senzație, cu 3 aruncări de 3 puncte în primele 5 minute. În minutul 18 s-a înregistrat pentru prima dată o diferență de 10 puncte (37-27), diferență care nu a mai putut fi remontată de baschetbaliștii gorjeni. Sfertul 4 l-a scos la rampă pe americanul Toarlyn Fitzpatrick, care a înscris din toate pozițiile. El a reușit grație celor 3 aruncări de 3 puncte dintr-un interval foarte scurt să asigure un avantaj decisiv. Ba, mai mult, și-a încheiat evoluția fantastică cu un slam-dunk spectaculos. A fost a 9-a victorie pentru FC Argeș, venită de data aceasta în fața unui public extrem de încântat de revenirea în sală. Meciul cu CSM Tg. Jiu s-a jucat la 50% capacitate și este foarte probabil ca acest lucru să se repete la următorul joc din Trivale, cel din 5 ianuarie 2022, contra Sibiului.